شناخت و خرید تلویزیون مناسب در ۸ نکته

خرید تلویزیون مناسب شما

با پیشرفت تکنولوژی و روی آوردن  مردم به خرید تلویزیون که به یکی از اجزای جدایی ناپذیر زندگی  انسان ها تبدیل شده است .

اما در ادامه با انواع مختلفی از تلویزیون ها آشنا میشویم و کاربرد و کارایی هر کدام را برای خرید تلویزیون خوب به طور کامل مورد بررسی قرار میدهیم.

تلویزیون

۱- اندازه تلویزیون

در ابتدا امر برای خرید تلویزیون باید نسبت ابعاد آن را در نظر بگیرید. اندازه صفحه ای که به شما گفته میشود، اندازه قطر صفحه هر تلویزیون است و معمولا میتواند در بازه ۲۰ تا حدود ۸۰ اینچ در نظر گرفته شود، معمولا بهتر است در خرید تلویزیون ، تلویزیون هایی را که برای اتاق خواب یا آشپزخانه انتخاب میکنید قطری حدود ۲۴ تا ۳۲ اینچ باشند اما اگر قصد خرید یک تلویزیون اصلی برای منزلتان را دارید میتوانید تلویزیون خود را بین بازه ۵۰ تا ۶۵ اینچ انتخاب نمایید و اگر ممیخواهید فاصله زیادی از تلویزیون داشته باشید میتوانید تلویزیون های بزرگتر را انتخاب نمایید.

تلویزیون

اندازه تلویزیون(اینچ)   عرض تلویزیون(سانتی متر)    طول تلویزیون (سانتی متر )    فاصله ایده آل (متر)

۳۲                                 ۷۱                                      ۱۵/۷                                   ۱/۳

۴۰                                 ۸۸/۶                                   ۴۹/۸                                   ۱/۶

۴۳                                ۹۵/۳                                    ۵۳/۶                                   ۱/۸

۵۰                                 ۱۱۰/۷                                 ۶۲/۲                                   ۲

۵۵                                 ۱۲۱/۷                                 ۶۸/۶                                   ۲/۴

۶۰                                 ۱۳۲/۸                                 ۷۴/۷                                   ۲/۶

۶۵                                   ۱۴۴                                   ۸۱                                   ۲/۷۵

۷۰                                  ۱۵۵                                 ۸۷/۱                                     ۳

۷۵                                   ۱۶۶                                 ۹۳/۵                                   ۳/۷

تلویزیون

معمولا فاصله مناسب با تلویزیون را در حدود ۱/۶ برابر قطر آن میتوانید در نظر بگیرید پس برای مثال اگر تلویزیون شما ۶۵ اینچی میباشد طبق قانون ۱/۶ شما باید ۱۰۴=۶۵*۱/۶ اینچ از تلویزیون فاصله داشته باشید هر اینچ برابر ۲/۵ سانتی متر پس ۲۶۰=۲/۵*۱۰۴ سانتی متر معادل ۲ متر و ۵ سانتی متر از تلویزیون فاصله بگیرید.

پس برای خرید تلویزیون خود نیز میتوانید ازین قانون استفاده کنید به نحوی که ابتدا فاصله جایی که قصد دارید بنشیند تا جایی را که قرار است تلویزیون در آن قرار بگیریدحساب کنید و بر اساس آن تلویزیون خود را انتخاب وخریداری نمایید.

تلویزیون

۲- پنل تلویزون ها

مهم ترین عضو تلویزیون ها که از گذشته تا به امروز در حال تغییر بوده پنل تلویزیون ها میباشد که همواره سازندگان تلویزیون ها سعی کرده اند که پنل ها را با استفاده از تکنولوژی پیشرفته تغییر و در چهت بهبود آن ها گام بردارند.

مهم ترین پنل های موجود در بازار امروز را میتوان LCD , LED ,OLED, PLASMA, و … میتوان نام برد که شما بر اساس نیاز و علاقه خود میتوانید از بین آن ها تلویزون مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

تلویزیون

تلویزیون های LCD

این نوع تلویزیون ها دارای قیمتی پایین میباشند و در آ« ها موادی سبک به کار رفته اما تلویزیون های LCD  یک عیب بسیار بزرگ برای بیننده های حرفه ای خود دارند آن ها نمیتوانند رنگ سیاه را به خوبی به نمایش بگذارند و حتی در بهترین حالت نیز مقداری از رنگ های دیگر در پس زمینه باقی میماند.

این نوع تلویزیون ها دارای مصرف انرژی ثابتی میباشند و مصرف انرژی آن ها ربطی به محتوا و رنگ های پخش شده از آن ندارند.

تلویزیون

تلویزیون های LED

این نوع از تلویزیون ها تفاوت زیادی با تلویزیون های LCD  ندارند و فقط تفاوتی جزئی در نور پس زمینه خود دارند

در LCD  های جدید برای بهبود کیفیت و پاییین آوردن قیمت از پنل های LED  استفاده میکنند که باعث بهبود رنگ موجود میشود.

تلویزیون

تلویزون های OLED

تلویزیون های OLED  با حذف ساختارهای اضافی تلویزیون هایLED  و پیشرفت تکنولوزی آن ها باعث افزایش کیفیت کاهش وزن و ضخامت تلویزیون ها شدند.

نسل اول تلویزون های OLED   توسط شرکت سامسونگ در سال ۲۰۱۲ رونمایی شد و پس از آن شرکت ال جی در سال ۲۰۱۳ تلویزیون های OLED  خود را وارد بازار کرد و چندینسال با ارائه تلویزون های با کیفیت خود پرچم دار این بازار و در جایگاه نخست بود اما پس از رونمایی شرکت های  SONY و PANASONIC از تلویزیون های OLED   خود باید متوجه بازار بسیار خوب رقابتی بین این شرکت ها در جهت تولید تلویزیون های با کیفیت بود.

مصرف انرژی این گونه تلویزیون ها تقریبا با تلویزیون ها LCD  برابر است اما مصرف انرژی این نوع تلویزیون ها وابسته به نوع محتوا و رنگ های پخش شده از آن است که باعث میشود هنگامی که نور تاریک یا سیاه پخش میشود با خاموش کردن کامل آن پیکسل از صفحه نمایشگر، کاهش مصرف انرژی را به دنبال خود داشته باشد.

یکی از تفاوت های اساسی تلویزیون های OLED با تلویزیون های  LCD در میزان روشنایی آن هاست تلویزیون های OLED  در حالت تاریک، تاریک ترین نور را ایجاد میکنند اما تلویزیون های LCD  این قابلیت را نمتوانند به نمایش بگذارند.

تلویزیون

 

تلویزیون های PLASMA

این نوع از تلویزیون ها شدت روشنایی و کیفیت تصویر بالایی دارند و رقیب آن ها در نشان دادن کیفیت تصویر فقط تلویزون های OLED  هستند.

این نوع از تلویزیون ها با دارا بودن فناوری مخصوص بود دارای این قابلیت هستند که آن ها را در اندازه هایی بسیار بزرگ تولید و روانه بازار کرد.

اما یکی از بارز ترین ویژگی تلویزیون های پلاسما نرخ بروز رسانی تصویر آن هاست ( نرخ به روز رسانی تصویر به حالتی گفته میشود که در هر ثانیه چند بار تصویر تلویزیون شما تعویض و بر کیفیت آن افزوده میشود) ، تلویزیون های پلاسما با نرخ بروز رسانی تصویر ۳ برابری نسبت به تلویزیون های OLED و  LCD  جایگاه بسیار خاصی در کیفیت تصویر برای خود ایجاد کرده ان که به نظر نمیرسد حتی در چند سال آینده و به این زودی ها تلویزیون های OLED و LCD  بتوانند به این جایگاه برسند.

اما این برتری های تلویزیون های پلاسما باعث نادیده گرفتن معایب آ« ها از جمله وزن بسیار سنگین، مصرف انرژی زیاد، پشتیبانی نکردن از رزولوشن های بیشتر از ۱۰۸۰p  و همچنین اثرات سوختگی زود هنگام که مهم ترین عامل کم طرفدار شدن تلویزیون های پلاسما میتواند همین باشد، در این حالت در صورتی که شما تصویری را به مدت طولانی روی صفحه نمایشگر پلاسما ببنید پس از مدتی هاله ای از آن روی صفحه نمایشگر آن باقی میماند که البته شرکت های تولید کننده این نوع تلویزیون ها در نسخه های جدید تر سعی در کاهش این اثر داشتند اما از سال ۲۰۱۴ این نوع از تلویزیون ها دیگر به تولید انبوه نرسیدند.

تلویزیون

۳- انواع رزولوشن های تصویر در تلویزیون ها

یکی دیگر از پارامتر های مهم و تاثیرگذار در کیفیت تصویر ها میتوان به پشتیبانی کیفیت تصاویر و فیلم های پخش شده در تلویزیون ها اشاره کرد که توسط اصطلاحاتی مثل : Ultra HD, HD , Full HD , و … دسته بندی میشوند.

تلویزیون هایی که  از فناوری  HD  پشتیبانی میکنندکیفیت تصویری برابر ۱۰۸۰p  به شما ارائه میدهند.

فناوری Ultra HD یا ۴K رزولوشنی برابر ۳۸۴۰ دارند که چیزی در حدود ۴ برابر کیفیت تصویر در تلویزیون های HD را به شما ارائه میدهند و میتوانید تصاویر را با کیفیت و جزئیات فراوان ملاحظه فرمایید، شما میتوانید ازین قابلیت در تلویزیون های سایز بزرگ نهایت لذت را ببرید.

تلویزیون

۴- پویایی (HDR)

این نوع قابلیت در تلویزیون های جدید ایجاد شد، شما با استفاده ازین ویژگی میتوانید کیفیت و روشنایی تصویر خود را افزایش و از دیدن آن لذت ببرید.

این ویژگی باعث میشود عناصر طبیعی تصویر طبیعی تر به نظر برسد و شما تصویری طبیعی تر را مشاهده کنید.

تلویزیون هایی که دارای این ویژگی میباشند معمولا وضوح تصویر بیشتری دارند و رنگ های زیبا تر و جذاب تری را تولید میکنند.

در نظر داشته باشید که در تلویزیون هایی که این نوع ویژگی به کار رفته همیشه این ابزار فعال نمیباشد و باید در نوع تصویر برداری نیز حتما از آن استفاده شده باشد.

تلویزیون

۵- تلویزیون های خمیده یا تلویزیون های مسطح؟

تلویزیون های خمیده در چند ساله اخیر جایگاه بسیار به خصوصی در بین مشتریان با این شعار تبلیغاتی که بر اساس انحنای چشم ما این گونه تلویزیون ها ساخته شده اند و باعث ایجاد عمق دید بیشتری میشوند، رسیدند.

اما در واقع اینگونه تلویزیون ها فقط برای مخاطبینی که روبه روی تلویزیون قرار میگیرند این قابلیت را داشتند ولی اگر شما از طرفین به صفحه نمایشگر دقت کنید باعث افت دید میشود به نحوی که سمت خمیده ای که دور از شما قرار دارد ایجاد طیف دید قوی تری میکند ولی سمت خمیده ای که نزدیک شماست دقیقا برعکس عمل میکند.

اگر شما قصد نصب کردن تلویزیون خود روی دیوار را دارید به این نکته توجه فرمایید که تلویزیون های منحنی ضخامت بیشتری نسبت به تلویزیون های منحنی دارند و معولا پشت آن ها دارای برآمدگی میباشد.

تلویزیون

۶- اتصالات در تلویزیون ها

هنگام خرید تلویزیون ها حتما به پورت های ورودی آن دقت کنید که پورت هایی که شما نیاز دارید را حتما دارا باشد، همچنین به محل قرار گیری پورت ها نیز دقت داشته باشید که جایی باشند که دسترسی به آن ها آسن باشد و باعث از بین رفتن زیبایی های ظاهری تلویزیون نشوند.

تلویزیون

HDMI

این نوع از پورت ورودی ها در تلویزیون های امروزی نقش پر رنگی را بازی میکنند و باعث پشتیبانی اتصال انواع دستگاه های صوتی و تصویری به تلویزیون شما با کیفیت بالا میشوند.

حتما به تعداد پورت های ورودی HDMI  تلویزیون مورد پسند خود توجه کنید، تلویریون های معمولی، معمولا دارای یک یا دو پورت ورودی HDMI میباشند.

درگاه های ورودی صدا و تصویر ویدیوییکامپوننت

این نوع درگاه ها از قدیم روی تلویزیون ها برای پشتیبانی از دستگاه های صوتی و تصویری که از HDMI پشتیبانی نمیکنند وجود داشته که میتوانید با توجه به نیازتان تلویزیون هایی که از ۱ یا ۲ یا بیشتر از آن ها را برخوردار هستند انتخاب نمایید.

تلویزیون

ورودی صدا RCA

این نوع ورودی که معمولا در همه ی انواع تلویزیون ها وجود دارند برای پخش صدای استریو به کار میروند.

همچنین برخی از تلویزیون ها دارای جک صوتی نیز هستند که میتوانید در صورتی که نمیخواهید برای دیگران ایجاد مزاحمتی کنید تلویزیون تماشا کنید.

همچنین برخی از تلویزیون ها دارای بلوتوث میباشند که امکان اتصال هدفون یا هندزفری بلوتوثی شما را به تلویزیون میدهند.

تلویزیون

پورت ورودی USB

از طریق این پورت میتوانیدفلش مموری خود را به تلویزیون متصل کرده و فیلم ها و عکس ها و موزیک های خود را از طریق تلویزیون پخش نمایید.

پورت خروجی صدای دیجیتال ( Digital audio out )

با استفاده ازین پورت خروجی میتوانید تلویزیون خود را به بلندگو های ساندبار خارجی یا یک پخش کننده صوتی و تصویری، که صدای دیجیتال پخش میکنند متصل کنید، در این صورت پورت HDMI غیر فعال خواهد شد.

تلویزیون

خرید تلویزیون و راهنمای خرید تلویزیون

پورت LAN

تلویزیون های که قابلیت اتصال به اینترنت را دارند معمولا برای اطمینان از پورت LAN  نیز استفاده میکنند.

تلویزیون

خرید تلویزیون و راهنمای خرید تلویزیون

پورت ورودی آنتن ( RF  یا ANT In )

استفاده از گیرنده های دیجیتال معمول شده و مردم معمولا از آن ها برای گیرنده های خود استفاده میکنند، این نوع دستگاه ها معمولا خود دارای پورت HDMI  هستند.

البته اکثر تلویزیون های جدید دارای ویژگی تیونر آنتن هستند وبه راحتی میتوان شبکه های دیجیتال محلی را با استفاده ازین ویژگی و بدون نیاز به گیرنده های دیجیتال دریافت کرد.

تلویزیون

خرید تلویزیون و راهنمای خرید تلویزیون

۷- کنترل از راه دور تلویزیون ها و کنترل های صوتی

امروزه تمامی تلویزیون ها دارای کنترل از راه دور میباشند و این کنترل ها هر کدام ممکن است امکانات مختلفی را برای کاربران ارائه دهند، همچنین نسل جدید کنترل ها دارای ویژگی تاچ پد و کنترل های حرکتی هستند که خدمت جدیدی را به کاربران ارائه میدهد.

در تلویزیون های نسل جدید برخی ازآن ها از سیستم عامل اندروید پیروی میکنند و این امکان را به کاربر میدهند که بتوانند با استفاده از جست و جوی صوتی برخی از امکانات تلویزیون استفاده های لازم را ببرند.

تلویزیون

خرید تلویزیون و راهنمای خرید تلویزیون

۸- معیار های طراحی و زیبایی تلویزیون ها

امروزه تلویزیون ها یکی از کالا های لوکس منازل به شمار میرود که شرکت های سازنده سعی در بهبود زیبایی آن ها دارند. نسل های جدید تلویزیون معمولا قاب های دور صفحه ای کوچکی دارند به نحوی که اگر از دور به آن ها نگاه کنید به جز صفحه نمایش چیزی مشاهده نمیکنید.

همچنین یکی دیگر از اقدامات سازندگان تلویزیون ها حذف حداکثری کابل هاست به نحوی که شرکت سامسونگ در تلویزیون ها نسل جدید خود باکس ورودی جداگانه ای را تعبیه کرده است که جدای از تلویزیون انواع ورودی ها به آن متصل میشوند و به صورت بی سیم به تلویزیون متصل است.

تلویزیون

خرید تلویزیون و راهنمای خرید تلویزیون

اکنون شما میتوانید با اطلاعات بدست آمده، برای خرید تلویزیون  از انواع شرکت های مختلف تولید کننده مثل ال جی ، سامسونگ ، ایکس ویژن، جی پلاس، دوو، فیلیپس، تی سی ال، شهاب، سونی، اسنوا، پاناسونیک و … انتخاب و به همراه وسایل مورد نیاز آن مثل میز تلویزیون، گیرنده دیجیتال، سینمای خانگی و ساندبار، چند راهی برق و محافظ ولتاژ و … را از فروشگاه های معتبری همچون دیجی کالا خریداری نمایید، همچنین میتوانید با استفاده از خدمات فراوان سایت تخفیف مخفیف از تخفیف های ویژه ای در جهت خرید تلویزیون مورد پسند خود شوید.

(:

تلویزیون

خرید تلویزیون و راهنمای خرید تلویزیون