راهنمای کامل خرید انواع کاشی و سرامیک

یکی از مصالحی که تاثیر بسیاری در زیبایی منزل شما دارد سرامیک ها هستند که می توانند با هماهنگی با سایر اجزا ساختمان مثل کاغذ دیواری، کابینت، PVC و… می توانند جلوه ی به خصوصی را به خانه شما بدهد اما برای داشتن یک خرید خوب و انتخاب خوب و به صرفه بهتر است تا نکاتی را بانید و آن ها را رعایت کنید.

سرامیک

۱- محل قرار گیری

الف- پذیرایی

به میزان بزرگی پذیرایی خود دقت کنید در صورتی که پذیرایی شما بزرگ است کاشی هایی با ابعاد کوچک و متوسط را انتخاب کنید این کار باعث می شود که طرح و مدل کاشی ها باعث جلب توجه شود و حواس مخاطب را از باز بودن فضا پرت کند.

در صورتی که فضای پذیرایی شما زیاد بزرگ نیست و کوچک است بهتر است کاشی هایی با رنگ روشن را انتخاب کنید و از انتخاب کاشی هایی با رنگ های تیره پرهیز کنید زیرا رنگ های تیره باعث می شوند فضای پذیرایی شما حالتی خفه گونه به خود بگیرد، همچنین بهتر است از کاشی هایی استفاده کنید که طرح و مدل کمتری دارند که باعث شلوغی بیش از حد فضای شما نشوند، کاشی های با سایز کوچک نیز باعث شلوغی می شود.

ب- آشپزخانه

انتخاب کاشی های آشپزخانه بسیار مهم است زیرا کاشی های آشپزخانه هم بسیار به چشم می آیند هم باید به نحوی باشد که لکه و کثیقی را نشان دهند و راحت نیز تمیز شوند، استفاده از کاشی برای کف آشپزخانه بسیار بهداشتی تر می باشد زیرا زیرا به راحتی تمیز می شوند و کثیفی بهع آن ها نفوذ نمی کند.

برای رنگ کاشی های آشپزخانه نیز از رنگ های تیره و یا طیف رنگی قرمز نیز استفاده نکنید.

سرامیک

پ- سرویس های بهداشتی

دو نکته بسیار مهم برای انتخاب کاشی های دستشویی و حمام زیبایی و ایمنی آن ها است.

در هنگام انتخاب دقت کنید که دارای نقش و طرح های فراوان نباشد تا بتوانید به راحتی آن ها را تمیز کنید.

همچنین به مقاومت آن در برابر آب نیز دقت کنید زیرا کاشی های دستشویی وحمام مدام خیس هستند پس باید کیفیت لازم و مقاومت کافی را در برابر نفوذ آب داشته باشند پس دقت کنید که لیز نباشند.

همچنین باز هم بهتر است که از انتخاب کاشی های با رنگ تیره بپرهیزید زیرا این مدل از کاشی ها باعث ایجاد احساس خفگی می شوند.

سرامیک

۲- مشخصات فنی سرامیک

علاوه بر رنگ و طرح سرامیک های موجود در بازار باید به یک سری نکات فنی آن ها نیز دقت کنید.

الف- درجه:

درجه نشان دهنده کیفیت محصول است و شما درجه هرچه پایین تر باشد نشان دهنده کیفیت بالاتر است یعنی کاشی های درجه ۱ بالاترین کیفیت را داشته و با زیاد شدن شماره کیفیت کاهش می یابد.

ب- سائیدگی سرامیک

بر اساس استاندارد PEI  هرچه شماره درجه ساییدگی بیشتر باشد کیفیت بیشتری دارد و کاشی در برابر ساییده شدن مقاوم تر است.

این درجه بندی فقط بر کاشی های براق می باشد و کاشی های غیر براق ازین درجه بندی پیروی نمی کنند.

کاشی های با درجه ساییدگی ۵ بسیار مقاوم در برابر سایش هستند و بسیار مناسب برای مکان های تجاری پر رفت و آمد هستند کاشی های با درجه ساییدگی ۴ مناسب برای مکان های تجاری با رفت آمد کمتر هستند و کاشی ها با درجه ساییدگی ۳ بسیار مناسب برای منازل مسکونی هستند و کاشی های با درجه سایش ۱ و ۲ بیشتر مناسب برای استفاده در دیوار هستند.

سرامیک

پ- جذب آب سرامیک

کاشی ها برای میزان جذب اب به ۴ دسته کلی تقسیم می شوند و هر چه این مقدار پایین تر باشد میزان جذب آب توسط کاشی کمتر می باشد.

کاشی های غیر شیشه ای که میزان جذب آب آن ها حدود ۷ درصد وزن خودشان می باشد و اصلا مناسب برای حمام و دستشویی نمی باشد.

کاشی های نیمه شیشه ای که چیزی بین ۳ تا ۷ درصد وزن خودشان می توانند آب جذب کنند و بیشتر مناسب استفاده در فضا های داخلی و خشک منزل می باشند.

کاشی های شیشه ای ۰/۵ تا ۳ درصد جذبی یا همان سرامیک.

کاشی های کمتر از ۰/۵ که تقریبا قابلیت نفوذ آب آن ها برابر صفر است.

سرامیک

ت- اصطکاک و لیزی سرامیک

ضریب اصکاک که با معیار C.O.F سنجیده می شود، بیان گر مقاومت کاشی در برابر لیز خوردن می باشد و هرچه این مقدار بالاتر باشد از اصطکاک بیشتری برخوردار است و ایمنی بالاتری را دارد.

برای منازل مسکونی ضریب اصطکاک های بالای ۵۰ مناسب است و برای اماکن تجاری بالای ۶۰٫

اکنون با توجه به اطلاعات گفته شده و بر اساس نوع نیاز خود می توانید بهترین کاشی و سرامیک های موجود در بازار را از فروشگاه های معتبری مثل دیجی کالا تهیه و خریداری کنید، همچنین برای داشتن خریدی بهتر می توانید از کد تخفیف های موجود در وب سایت تخفیف مخفیف استفاده کنید.

🙂

سرامیک