راهنمای خرید دوچرخه

انواع مدل های دوچرخه ها را بشناسید

یکی از وسیله های پر طرفدار در ورزش و حتی در حمل نقل دوچرخه ها هستند؛ اما برای یک خرید هوشمندانه هر وسیله ای نیاز است تا معیار هایی را بررسی کنیم و سپس به دنبال خرید برویم؛ خرید دوچرخه نیز معیار ها و ملاک های مخصوص به خود را دارد که با استفاده ازین ملاک ها میتوانیم یک خرید هوشمندانه و کامل داشته باشیم.

دوچرخه

در ابتدا بهتر است انواع دوچرخه های موجود در بازار را به خوبی بشناسید :

۱- شهری

۲- کوهستانی

۳- هیبریدی

۴- جاده ای

۵- کورسی

۶- Time Trial

۷- BMX ( حرکت نمایشی )

این ۷ مدل دوچرخه از رایج ترین انواع دوچرخه هستند که میتوان آن ها را بسته به نوع نیاز خود انتخاب و خریداری کنیم.

دوچرخه

۱- شهری

این دسته معمولا دنده و کمک فنری ندارند و معمولا از جنس آلومینیوم هستند، تایر های آن ها بدون آج و نازک هستند فاصله رکاب این دسته تا زین و زاویه دسته با زین بیشتر از نوع کوهستانی میباشد این کار باعث میشود که شما کنترل راحت تری روی فرمان داشته باشید و در پیمودن مسیر های طولانی نیازی به رکاب زدن متولی نداشته باشید.

۲- کوهستانی

این مدل دارای تایر های پهن تر و با آج بیشتر می باشند تا اصطکاک بیشتری با سطح زمین ایجاد کنند اینکار باعث جلوگیری از زمین خوردن شخص در مسیر های ناهموار می شود این مدل دارای دنده هستند تا بتوانند در سربالایی ها و مناطق صعب العبور راحت تر حرکت کنند، این مدل باید قطعه ای به نام دوشاخ را داشته باشند تا در فراز و فرود ها دوچرخه و قطعات آن آسیبی نبینند، این دوشاخ ها معمولا از قطعه های مجکمی ساخته شده اند تا بتوانند فشار را تحمل کند.

دوچرخه

۳- هیبریدی

این نوع کاربردی دو گانه دارند و میتوان از آن ها هم در مناطق شهری هم در مناطق کوهستانی استفاده کرد ( ازین مدل نمیتوان در کوه ها و مناطق صعب العبور استفاده کرد فقط میتوان در دامنه کوه و مناطقی که شیب کمی دارند) این مدل مشخصاتی شبیه به مدل کوهستانی دارند با این تفاوت که پهنای لاستیک این مدل کمتر است.

دوچرخه

۴- جاده ای

این مدل معمولا به دنده و کمک فنر احتیاجی ندارند، دارای بدنه ای سبک هستند تا شخص بتواند بیشترین شتاب را بگیرد (مدل های جاده ای کوهستانی نیاز به دنده و کمک فنر دارند)

دوچرخه

۵- کورسی

این مدل شباهت زیادی با مدل جاده ای دارد و تفاوت های کمی دارند، از مهم ترین تفاوت بین این دو مدل میتوان به این مورد اشاره کرد که دسته کورسی ها دارای تایر هایی با پهنای نازک تر هستند به همین خاطر از مدل های کورسی در جاده ها نمیتوان استفاده کرد.

دوچرخه

۶- Time Trial

این نوع بیشتر برای مسابقه ها و ورزش های تیمی ساخته شده اند. این مدل دارای جسه کوچک تری نسبت به مدل های جاده ای هستند و دارای طوقه عمیق تری هستند تا بتوانند شتاب گیری و سرعت بیشتری داشته باشند.

دوچرخه

۷- BMX ( حرکت نمایشی )

این مدل دارای فریم کوچکی میباشند و مناسب ورزش کارانی است که به صورت جدی و حرفه ای به این ورزش می پردازند.
این دسته دارای کمک فنر و ترمز نیستند و دارای بدنه ای با وزن سبک و استحکام بالا هستند تا شخص بتواند هم به سرعت و هم به راحتی به اجرای حرکات نمایشی بپردازد.

دوچرخه

مشخصات فنی دوچرخه ها

از لحاظ فنی دوچرخه ها به دو دسته تقسیم میشوند :

۱- Hard Tail

اینو نوع از دوچرخه معمولا یک کمک فنر دارند و حتی بعضی از آن ها کمک فنری ندارند.

دوچرخه

۲- Full Suspension

این نوع از دوچرخه ها یک کمک فنر در جلو دارند و یک کمک فنر در عقب، این دسته به صورت فریمی دو تکه هستند و از دو بخش مثلثی، یکی در جلو و یکی در عقب تشکیل میشوند.

دوچرخه

برای خرید افرادی که نیازی به دوچرخه حرفه ای ندارند و تنها برای کارهای روزمره از دوچرخه قصد استفاده دارند بهتر است نوع Hard Tail را انتخاب کنند زیرا که نوع Full Suspension بیشتر برای جاهای کوهستانی کاربرد دارد، همچنین وجود یک کمک فنر اضافه در عقب باعث اضافه شدن هزینه ها میگردد.

دوچرخه

اکنون با توجه به نوع نیاز شما به انواع دوچرخه ها و با توجه به سلیقه شخصی خود میتوانید دوچرخه مورد علاقه خود را از فروشگاه های معتبری مانند دیجی کالا خریداری کنید، همچنین برای داشتن خریدی بهتر و و ارزان تر میتوانید از کد تخفیف های موجود در وب سایت تخفیف مخفیف استفاده کنید.

🙂

دوچرخه