راهنمای خرید لاستیک

در هنگام خرید لاستیک چه مواردی را باید دقت کرد؟

 

لاستیک ها در خودرو ها و وسایل حمل نقلی دارای نقش مهمی هستند و نقش بسیار موثری در کنترل خودرو دارد پس در هنگام خرید آن ها باید دقت لازم را داشته و در نگهداری آن نیز بکوشیم و در موقعی که نیاز به تعویض آن  ها داشتیم برای ایمنی و حفظ سلامتی خودرو و سرنشینان سریعاً اقدام به تعویض آن ها کنیم.

اما برای یک خرید خوب و با کیفیت، لازم است مواردی را رعایت کنیم برای این کار بسیاری از نوشته های روی لاستیک میتواند به ما کمک کند.

اما قبل ازین که به نکته های فنی روی آن ها بپردازیم بهتر است آن ها  از لحاظ فیزیکی بررسی کنیم تا بتوانیم کالای مورد نیاز خود را انتخاب و خریداری کنیم.

لاستیک

۱- محدوده سرعت

محدوده ی سرعت لاستیک را بر اساس توانایی تحمل بیشترین سرعت توسط آن  طی ۱۰ دقیقه متوالی، تعیین میشود.

محدوده ی توانایی تحمل سرعت را با شاخص هایی از A تا Z مشخص میکنند برای مثال روی اکثر لاستیک های پراید ها شاخص H  مشخص شده است که نشان دهنده توانایی تحمل سرعت ۳۲۰  کیلومتر بر ساعت توسط این نوع از لاستیک ها میباشد، اما این شاخص به تنهایی نشان دهنده حداکثر سرعت نمی باشد و باید پارامتر هایی مثل تنطیم فشار باد و میزان وزن و فشاری که روی آن ها در حال تحمل است نیز اثر گذار است.

لاستیک

۲- سایز لاستیک

برای شناخت بهتر سایز لاستیک این مورد را با ذکر مثالی توضیح میدهیم :

فکر کنید روی لاستیک خودروی شما R13-165\65  نوشته شده باشد :

مقدار ۱۶۵ نشان دهنده پهنا (میلی متر) میباشد.

مقدار ۶۵ نشان دهنده نسبت دیواره، به پهنای آن (بر حسب درصد بیان می شود).

مقدار۱۳ نشان دهنده قطر رینگ (اینچ) میباشد.

لاستیک

۳- بار مجاز

این شاخص نشان دهنده میزان باری است که لاستیک میتواند تحمل کند، پس اعمال بار بیش از این حد مجاز به آن ها باعث ترکیدن و از بین رفتن آن ها می شود و در نتیجه باعث به خطر افتادن جان سرنشینان می شود.

مقدار بار مجاز برابر است با حداکثر مقدار وزنی که یک لاستیک می تواند تحمل کند در زمانی که حداکثر مجاز فشار بر آن وارد شده باشد و مقدار آن معمولا بین ۰ تا ۲۷۹ می باشد.

مقدار بار مجاز می تواند عددی متفاوت می باشد ( برای مثال برای خودرو های سواری عددی بین ۷۵ تا ۱۰۵ می باشد ) 

دقت کنید که لاستیکی که شاخص وزنی آن کمتر از میزانی که توسط کارخانه توصیه شده است را روی رینگ اتوموبیل خود نضب نکنید.

لاستیک

۴- تاریخ تولید و مصرف

لاستیک ها را معمولا تا ۴ سال پس از تاریخ تولید میتوان استفاده کرد و پس از گذشت این ۴ سال دیگر کیفیت لازم را ندارند و تقریبا غیر قابل استفاده می شوند و حتی ممکن است باعث خطرات جانی شوند، تاریخ تولید را بر اساس ماه و سال میلادی بر روی لاستیک ها حک میکنند.

لاستیک

 

۵- حداکثر فشار باد

حداکثر میزان فشار باد را میتوان در دیواره کناری  میتوان مشاهده کرد، حداکثر فشار مجاز میتواند عددی بین ۳۲psi تا ۵۰psi میتواند متغیر باشد.

در هنگام تنظیم باد کمتر بودن چند پوندی میزان باد تا سطح استاندارد مشکلی ندارد اما کم بودن زیاد آن میتواند به سرعت باعث خرابی لاستیک خودروی شما شود، همچنین در هنگام سفر فشار باد را تا ۴psi کاهش دهید زیرا که با افزایش مسیر لاستیک ها گرم می شوند و فشار درونی آن ها افزایش پیدا میکند.

لاستیک

 

۶- مقاومت در برابر حرارت

این مقاومت با حروف لاتین به ترتیب از A تا Z درجه بندی می شود که نشان دهنده میزان مقاومت در برابر حرارت از بیشترین تا کمترین می باشد.

لاستیک

 

۷- چسبندگی

میزان چسبندگی نیز از بیشترین مقدار A,  AA , ‌و ‌B و C مشخص می شود.

این شاخص میزان قابلیت در متوقف کردن خودرو در جاده های خیس را نمایش می دهد، پس هر چه این میزان بالاتر باشد چسبندگی بیشتر و در نتیجه اتوموبیل در مسافت کمتری می ایستد و بر اساس بیشترین AA و A و B  و کمترین C تقسیم بندی می شوند.

لاستیک

 

۸- ساییده شدن

عدد ساییدگی میزان مقاومت لاستیک در برابر ساییده شدن را نمایش میدهد پس در نتیجه هر چه این مقدار بالاتر باشد میزان مقاومت بیشتری را در برابر ساییده شدن را نمایش میدهد.

لاستیک

اکنون با توجه به اطلاعات گفته شده و نوع نیاز شما به لاستیک میتوانید کالای مورد نظر خود را از فروشگاه های معتبری مثل دیجی کالا خریداری کنید و برای داشتن خریدی بهتر و ارزان تر از کد تخفیف های موجود در وبسایت تخفیف مخفیف میتوانید استفاده کنید.

🙂

لاستیک