۱۱ نکته مهم برای خرید گیتار

نکاتی را که قبل از خرید گیتار باید بدانید چیست؟؟؟

یکی از پر طرفدار ترین آلات موسیقی گیتار ها هستند که به دلیل محبوبیت زیاد انواع مختلفی با کیفیت های مختلفی تولید و روانه بازار شدند اما برخی از آن ها کیفیت لازم و حداقل معیار های مناسب را برای یک ساز با کیفیت نداشته باشند پس لازم است که هنگام خرید یک ساز برای تشخیص کیفیت آن باید توجه کنید.

گیتار

۱- کیفیت

در هنگام خرید مارک و برند زیاد معیار مناسبی برای کیفیت ساز نیستند اما در هنگام خرید بهتر است که از ۶ برند معروف موجود در بازار انتخاب کنید.

گیتار

۲- جنس سیم

جنس سیم های بالایی معمولا از پلاستیک و جنس سیم های پایینی از هسته ای ابریشمی هستند.

اما برتری سیم های پلاستیکی نسبت به سیم های فلزی نرمی آن ها است و برای آموزش اولیه بسیار مناسب هستند و انعطاف زیاد سیم های پلاستیکی باعث تغییر نوت نمی شود زیرا فاصله فرت ها نیز برای تازه کار ها ممکن است به صورت دقیق تنظیم نباشد.

اما از معایب سیم های پلاستیکی نسبت به سیم های فلزی می توان به صدای آرام آن ها اشاره کرد همچنین باید در فاصله زمانی های کوتاه تری اقدام به تعویض سیم ها کنید تا در تن صدای گیتار تاثیر گذار تر باشد.

گیتار

۳- جنس چوب

جدیداً برای ساخت ساز از چوب درخت سرو استفاده می کنند زیرا این چوب باعث جبران صدای ملایم سیم های پلاستیکی می شود و همچنین خاصیت ارتجاعی بیشتری نسبت به چوب درخت صنوبر دارد ولی کمی شکننده تر هستند، همچنین ممکن است گیتار های ارزان قیمت از روکش درخت سرو استفاده کنند تا کمی معتبر تر خود را نمایش بدهند.

گیتار

۴- دست نوازنده

اگر دستانی کوچک دارید سعی کنید گیتار های کلاسیک را انتخاب کنید زیرا فرت بورد و دسته آن ها عریض تر است و از سیم های پلاستیکی استفاده می کنند.

گیتار

۵- ساختمان ساز

گیتارها دارای ۱۲ قسمت عمودی و ۶ عدد سیم هستند و تشکیل ۷۲ نت را می دهند که شما با جا به جایی دست چپ خود روی این ۷۲ نت می توانید صدا های مختلف را از ساز خود بدون نویز و به اصطلاح رایج بدون گِز بشنوید همچنین دقت در قرار دادن صحیح دست چپ بر روی نت ها نیز داشته باشید تا باعث ایجاد دست گز نشود در اوایل آموزش نیز بهتر است که اکشن گیتار را پایین بیاورید.

گیتار

۶- دسته

در هنگام خرید به صاف بودن دسته توجه لازم را داشته باشید.

گیتار

۷- فرت ها

دقت کنید که فرت ها موازی یکدیگر و کاملا عمود بر سیم ها باشند.

گیتار

۸- سر دسته

این بخش از ساز نقش بسیاز مهمی برای کوک بودن نوت ها ایفا می کند پس حتما به سالم بودن این بخش دقت کافی را داشته باشید.

گیتار

۹- پل

پل تکه ای چوب است که نقش نگه داری سیم ها را سیم ها را ایفا می کند و حتما دقت کنید که پل، کاملا عمود و صاف بر روی بدنه ساز قرار گرفته باشدتا صدای سیم ها بدرستی بیرون آید.

گیتار

۱۰- زیبایی و ظاهر گیتار

برخی از ساز ها دارای تزئینات مختلفی می باشند و به تبع باعث ایجاد اختلاف قیمت های زیادی می شوند، این تزئینات نقش مهمی را ایفا نمی کنند و در نوع و مزیان صدا تاثیر گذار نیستند همچنین لوازم قابل تعویض همچون ماشین کوک و سیم نیز زیاد توجه نکنید.

گیتار

۱۱- برند

از جمله برند های معروف برای انواع گیتار ها می توان به الف- یاماها ب-اپیفون ج- ایبنز می توان اشاره کرد اما همان طور که در ابتدای بحث گفته شد برند گیتار بر کیفیت آن ممکن است تاثیر چندانی نداشته باشد پس حتما لازم به خرید برند های معروف را ندارید.

گیتار

اکنون با توجه به اطلاعات گفته شده و بر اساس نوع نیاز و سلیقه شخصی تان می توانید گیتار مورد علاقه تان را از فروشگاه های معتبری مثل دیجی کالا انتخاب و خریداری کنید، همچنین برای داشتن خریدی بهتر و به صرفه تر می توانید از کد تخفیف های موجود در وب سایت تخفیف مخفیف استفاده کنید.

🙂

گیتار

پاسخ