در هنگام خرید پارچه به چه نکاتی باید توجه کرد ؟؟؟

در هنگام خرید پارچه به چه نکاتی باید توجه کرد ؟؟؟

خرید پارچه همانند خرید یک هندوانه در بسته می باشد، اگر در خرید آن حرفه ای نباشید و نتوانید که جنس خوب را از جنس بد تشخیص ندهید احتمال این که سر شما کلاه برود و نتوانید جنس خوب را بخرید بسیار زیاد است یا حتی ممکن است جنس و پارچه دلخواه خود را نتوانید بخرید و یا حتی ممکن است جنس مورد نظر شما را، به شما گران بفروشند.

پارچه

۱- بر اساس نیاز خرید کنید

در ابتدا بهتر است که نیاز خود را خوب بشناسید و  بر اساس نوع نیاز خود اقدام به خرید پارچه کنید برای مثال اگر می خواهید لباسی با کیفیت بدوزید به تبع پارچه ای با کیفیت را باید بخرید ولی اگر میخواهید مثلا برای یک روز جشن لباس های کاری درست کنید نیازی به خرید پارچه های با کیفیت و گران قیمت ندارید.

پارچه

۲- مشخصات فنی

الف- طاقه یا توپ پارچه

برای تشخیص اصالت کالا به باند دور طاقه دقت کنید اما این موضوع نشان دهنده ۱۰۰ درصدی برای اصالت و کیفیت جنس کالا نمی باشد و نمی توان گفت که این پارچه به صورت ۱۰۰ درصدی در کارخانه ای که برند آن بر روی باند دور طاقه حک شده، تولید شده است دقت کنید که مارک روی طاقه با چسب چسبیده نشده باشد یا اینکه اگر خریدی انجام می دهید که فروشنده قرار است برای شما محصولتان را ارسال کند، در هنگام دریافت کالا به اصل بودن کالا نیز دقت کنید تا فروشنده کالایی دیگر که همسان با کالای شما بوده را برای شما ارسال نکرده باشد.

ب- وزن و گرماژ

برای بررسی کیفیت برخی از جنس ها همانند جنس تترون نیازمند به آن هستید که کالا را وزن کنید، برای این کار بهتر است که یک متر مربع از کالا را بریده و روی ترازو قرار دهید.

پ- نام و نمایندگی کارخانه های پارچه بافی و نساجی

ممکن است که در بازار بشنوید که نمایندگی کارخانه هستند و یا گفته شود که خام این کالا مربوط به فلان تولیدی یا فلان کارخانه است، به این دسته از حرف ها توجهی نکنید و بیشتر به کیفیت کالا دقت کنید.

ت- عرض

برای خرید دقت کنید که کالا عرض مناسب را داشته باشد و در هنگام تولید بر اساس اندازه های استاندارد تولید شده باشد.

ث- پشمی و پنبه ای

برای تست کیفیت جنس این پارچه ها همراه خود یک فندک داشته باشید و مقدار کوچکی از آن را بسوزانید، در صورتی که الیاف مصنوعی باشد به صورت می سوزد و ذوب می شود اما جنس پنبه ای به نرمی می سوزد و دودی ملیح دارد و جنس پشمی هم پس از آتش زدن بویی شبیه به بوی گوسفند میدهند، همچنین کالا را بر روی لباس های کرکی و فرش بکشید تا متوجه شوید که جنس مرغوبی دارد و کرک و پرز نمی زند.

پارچه

۳- تقلب تولید کننده

از مهم ترین پارامتر ها برای تولید یک پارچه می توان به الیاف مصرفی ونحوه بافت آن، کیفیت کالا خام، گرماژ و نحوه رنگرزی بسیار موثر هستند و در مرحله تولید یک کالا می توان در هر یکی از این مراحل کم کاری کرد.

درهنگام خرید نیز می توانید تکه ای از کالا را در دست خود مشت کنید تا متوجه شوید که کالا زود چروک می شود یا خیر همچنین اگر کالا را را با دست از دو طرف بکشید متوجه خواهید شد که این جنس چه میزان استحکام دارد همچنین اگر قصد خرید پارچه های تیره را دارید سعی کنید که کالا را کمی مرطوب کنید و روی یک پارچه سفید بکشید اگر پارچه سفید به سرعت رنگ، پارچه تیره در هنگام شست و شو مقدار رنگ زیادی را از دست می دهد.

اکنون با توجه به اطلاعات گفته شده و نوع نیاز خود می توانید پارچه مورد نظر خود را از فروشگاه های معتبری مثل دیجی کالا خریداری کنید همچنین برای داشتن خریدی بهتر و به صرفه تر می توانید از کد تخفیف های موجود در وب سایت تخفیف مخفیف استفاده کنید.

🙂

پارچه